top of page
KulkuriTeatteri
.jpg)
HUVINÄYTELMÄ
S i s u l l a j a S u o m e k s i
käsikirjoitus ja ohjaus Benita Kivistö
kantaesitys 2008
Huvinäytelmä suomalaisesta kylästä, josta väki on muuttanut kaupunkiin ja jäljelle jääneet elävät mökeissään kukin omalla persoonallisella tavallaan. Kylästä on aikaa sitten lakkautettu bussivuoro. Pelto- ja metsätöitä määräävät EU-direktiivit.
Mutta suomalainen maajussihan ei niihin taivu! Ikiaikainen sisu tulvahtaa pintaan, kun kylälle saapuu tarkastaja Tikka mittaamaan maita ja mantuja, mutta varsinainen sotatila alkaa, kun direktiivimies ilmoittaa, että maitolaituri on purettava, koska se on rakennettu 2.83 cm ohrakasvuston päälle.
%20kopio.jpg)
%20kopio.jpg)
%20kopio.jpg)
%20kopio.jpg)
Kun Tikka saapuu naulaamaan purku-direktiiviä maitolaiturin seinään, tulevat kyläläiset tien viereen muka odottamaan linja-autoa.
%20kopio.jpg)
Kylässä asuu entinen näyttelijä (Marke Eiristö), jonka suloiset tsirp-ääntelyt vetoavat tarkastajaan (Jarno Hannula), kenties ihan liiankin kanssa. Miten käy ohrakasvuston, entä tarkastajan. Se kiinnostaa kylän asukkaita liiankin kanssa.

SISULLA JA SUOMEKSI
huvinäytelmä
käsikirjoitus ja ohjaus - Benita Kivistö
musiikki - Charlotta Kivistö viulu ja Jaakko Kivistö harmooni
lavastus ja tekniikka - Aarno Jalonen
rekvisiitta - Jaakko Kivistö
pukusuunnittelu - Benita Kivistö
pukujen toteutus - Anni Eiristö, Hilkka Kauppinen, Benita Kivistö
ROOLEISSA
Tahvanus Tikka, EU-tarkastaja - Jarno Hannula
Ada Hönölä, pesijätär - Anni Eiristö
Karoliina Kott, leskituomarska - Pirjo Honkanen
Hellin Lintu, entinen näyttelijätär - Marke Eiristö
Abraham Pukki, maisteri - Aki Korpela
Valma Putki, neiti -Charlotta Kivistö
Jafet Pesu, tehtailija - Jouko Tanner
Raafael Repo, varakonsuli - Sakari Kajosaari
Primus Hysynen, seppä - Harri Wilén
Adele Häppälä, tarjoilija - Elvi Tommola
Israel Jussara, viilaaja - Yrjö Koskinen
Septimus Tina, lasimestari - Jaakko Kivistö
Liana Mätäs, postineiti - Heidi Halme
%20kopio.jpg)
Lasimestari Septimus Tina (Jaakko Kivistö) keksi oivan keinon, jolla kuljettaa ilolientä kyläläisten maitolaituribileisiin. Kun harmoonista tehtiin hevonen mahtui sen uumeniin pullo jos toinenkin tarkastaja Tikan tarkoista silmistä huolimatta piiloon. Ja sehän rekvisitööriltä onnistui.
%20kopio.jpg)
Kyllä maalla on mukavaa! Arbraham (Aki Kopela)
%20kopio.jpg)
Hellin ja varakonsuli Raafael Repo (Sakari Kajosaari) viihtyivät laituribileissä.

Tina ja Hysynen tekivät avoimesti pilkkaa Tikalle.

Neiti Valma Putki (Charlotta Kivistö) paitsi koulutti kyläläisistä laulajia myös toimi juhlissa säestäjänä. Laulajana Priimus Hysynen (Harri Wilën).
%20kopio.jpg)
Marke Eiristö
%20kopio.jpg)
Jarno Hannula
%20kopio.jpg)
Charlotta Kivistö
%20kopio.jpg)
Aki Korpela
%20kopio.jpg)
Sakari Kajosaari
.jpg)
Elvi Tommola
.jpg)
Benita Kivistö
.jpg)
Harri Wilén
.jpg)
Jaakko Kivistö
.jpg)
Hilda Tanner
%20kopio.jpg)
Anni Eiristö
%20kopio.jpg)
Yrjö Koskinen
%20kopio.jpg)
Pirjo Honkanen
%20kopio.jpg)
Jouko Tanner

Hilkka Kauppinen

Aarno Jalonen
%20kopio.jpg)
Sisulla ja Suomeksi -näytelmää esitettiin lukemattomia kertoja tilausnäytäntönä mitä erilaisimmassa paikassa ympäri eteläistä Suomea. Suositun huvinäytelmämme kotipaikka oli kuitenkin Willanäyttämö, Hyvinkään kaupungin vanhalla Villatehtaalla. Sieltä vuokrasimme muutamaksi vuodeksi harjoituspaikan, mutta vuokra oli sen verran raju, että piti löytää halvempi ja onnistuneesti sitten muutimmekin uuteen tilaan. Tässä kuvassa poseeraamme kenraaliharjoituksen lopussa Villanäyttämön invaportaiden edessä.
Päivitetty 8.4.24 bj
bottom of page